Faculty & Staff Directory


Getachew (G) Abayi

Facilities

Facilities Maintenance Technician


Ashley Adducci

Nurse

Nurse

651-696-3346


Chad Anderson

Science

Teacher


Jennifer Androsky

Social Studies

Teacher


Stephanie Aumann

Science

Teacher


Chris Babcock

World Language (French)

Teacher


Brock Beithon

Mathematics

Teacher


Amy Bellus

Administration

Assistant Principal/Dean of Students

651-696-3305


Tyler Berg

Fine Arts (Musical Arts)

Choir Director/Teacher

651-696-3315


SGM David Berrisford

JROTC

Teacher

651-696-3350 or 651-696-3387


Claire Bischoff

Religion

Teacher


Jackie Bohrer

Religion

Teacher


David Boisclair

Social Studies

Teacher


Rob Bollinger

Advancement

Vice President

651-696-3343


Ryan Bonikowski

Fitness Center

Training Haus Fitness Coordinator

651-696-3348


Jessie Botello

Science

Teacher


Michael Brewer

Counseling

Counselor

651-696-3364


Annie Broos

Communications

Director of Communications and Public Relations

651-696-3309


Colleen Buckingham

Business Office

Administrative Assistant

651-696-3381


Katie Carroll

Counseling

Registrar

651-696-3325


Jody Cornett

English

Teacher


Suzanne Cranston

Fine Arts (Studio Arts)

Teacher

651-696-3372


Sandy Cullen

Admissions

Administrative Assistant

651-696-3301


Jesse Cusick

English

Teacher


Emma Denzen

English

Teacher


Christina DeVos

Social Studies

Teacher


Mimi Doran

Food Service

Taher Manager

651-696-3326


Anne Dougherty

Business

Teacher


Kathryn Fetterly

Social Studies

Teacher


Crystal Flint

Counseling

Student Advocate

651-696-3335


Lisa Ford

Advancement

Database Manager

651-696-3308


Ann Marie Froehle

Science

Teacher


Matt Funk

Athletics

Director of Athletics and Activities

651-696-3384


Pilar Garcia

Attendance

Staff

651-696-3311


Joe Gentle

Facilities

Facilities Maintenance Technician


Nick Giles

Fine Arts (Studio Arts)

Teacher

651-696-3385


Peggy Gilligan

Advancement

Director of Annual Fund

651-696-3319


Peter Gleich

Religion, Campus Ministry

Teacher/Campus Minister

651-696-3329


Br. Douglas Hawkins

Academic Development

Teacher


Bernadette Hellickson

Mathematics

Teacher


Ana Hernandez

Facilities

Facilities Monitor

651-696-3380


Aaron Hoiland

English

Teacher


Nia Hollie

Sub Coordinator

Staff


Alexis Howe

World Language (Spanish)

Teacher


Joe Hutchins

Administration

Dean of Students

651-696-3303


Ruth Johnson

Administrative Staff

Administrative Assistant

651-696-3300


Chris Kaus

Science

Teacher


Angela Keske

Social Studies

Teacher


Bob Kinne

Athletics

Assistant Athletic Director

651-696-3310


Jerry Kline, Jr.

Phy Ed/Health

Teacher

651-696-3369


Gayle Knopik

Counseling

Chemical Health Counselor

651-696-3378


Daniel Kotasek

Social Studies

Teacher


Joe Kruse

Religion

Teacher


Morgan Lieske

Social Studies

Teacher


Miguel Limon

Facilities

Night Lead


Lori Linn

Academic Development

Learning Specialist

651-696-3339


Chad Loeffler

Math

Teacher


Carole Loufek

Technology

Director of Technology

651-696-3359


Garry Loufek

Academic Development

Teacher

651-696-3339


Thomas Luhman

Social Studies

Teacher


Lauri Malm

Administrative Staff

Administrative Assistant to the Principal

651-696-3317



Peggy Mansur

Counseling

Administrative Assistant

651-696-3312


Jenny Markert

English

Teacher


Regan McCormack

Human Resources

Human Resource Officer

651-696-3370


Mark McGuire

Campus Ministry

Campus Minister

651-696-3353


Kristy McLeod

Executive Administrative Staff

Administrative Assistant to the President

651-696-3304


Rebecca Medellin

World Language (Spanish)

Teacher


Doug Meeker

Religion

Teacher


Frank Miley

Administration

President

651-696-3320


Joe Miley

Academic Development

Learning Specialist

651-696-3339


Maureen Modl

Mathematics

Teacher


Bruce Mohs

Facilities

Facilities Maintenance Technician


Jodi Muetzel

Phy Ed/Heath

Teacher

651-696-3347


Randy Muetzel

Phy Ed

Teacher

651-696-3377


Tommy Murray

World Language (Spanish)

Teacher


Laura Nelson

Counseling

College Counselor

651-696-3383


Joan O'Connell

Counseling

College Counselor

651-696-3322


Brian O'Keefe

Technology

Systems Administrator

651-696-3344


Jim O'Neill

Athletics

Grounds Keeper

651-696-3313


Carolyn Osdoba

Mathematics

Teacher


Penelope Parsons-Lord

Fine Arts & Theater Director

Teacher/Director

651-696-3333


Mona Passman

Administration

Principal

651-696-3331


Rob Peick

English

Teacher


MSG Ken Peloski

JROTC

Teacher

651-696-3350 or 651-696-3388


Br. Michael Phipps, FSC

Counseling

Counselor

651-696-3396


Michael Powers

English

Teacher


Lisa Prescott-Williams

Business Office

Director of Finance

651-696-3316


Christian Prouty

Science

Teacher


Karol Quesada Cerdas

World Language (Spanish)

Teacher


Tiffany Rosen

Social Studies

Teacher


Kim Royston

Administration

Assistant Principal/Director of Diversity, Equity, and Inclusion

651-696-3306


Jeff Rudi

Mathematics

Teacher


Fany Sanchez

Facilities

Facilities Maintenance Technician


Ellen Schafer

Science

Teacher


Peggy Schafer

Advancement

Alumni/ae Associate

651-696-3318


Tyler Schoenbauer

Mathematics

Teacher


COL Joe Scrocca

JROTC

Teacher

651-696-3350 or 651-696-3386


Kaitlyn (Katie) Shead

Counseling

Counselor

651-696-3323



Megan Smith

Advancement

Alumni Relations/Event Coordinator

651-696-3389


David Sobolewski

Technology

Teacher/Technology Support


Paul Solmon

Facilities

Director of Facilities

651-696-3307


Nicolle Spears

Religion

Teacher


Mike Steineman

Science

Teacher


Marcy Sticha

Mathematics

Teacher


Rebecca Strauss

Library and Learning Center

Media Specialist

651-696-3356


Steven Tacheny

English

Teacher


Timothy Teuber

Religion

Teacher


Thay Thao

Counseling

Counselor


Martha Thornton (Montzka)

Fine Arts (Studio Arts)

Teacher

651-696-3334


Lou Anne Tighe, CSJc

Religion

Teacher


Kenneth Udoibok

Academic Development

Teacher


Sean Van Gemert

Admissions

Director of Admissions

651-696-3302


Steve Walsh

Advancement

Major Gift Officer

651-696-3368


Nan Wang

World Language (Mandarin)

Teacher


Laura Wasenius

World Language (Spanish)

Teacher


Sara Waters

Staff

In-house Substitute Teacher


Janet Watson

Religion

Religion Teacher


Julie Wengelewski

Communications

Digital Content Specialist

651-696-3337


Frances Weyrauch

Science

Teacher


Daniel Willaert

Mathematics

Teacher


Jeffrey Winsor

Technology

STEAM Lab Supervisor

651-696-3352


Tony Yazbeck

Athletics

Assistant Athletics and Activities Director

651-696-3342


Jane Young

Counseling

Counselor

651-696-3324


Ryan Zadow

Facilities

Operations Manager

651-696-3373


Nicholas Zahler

Fine Arts (Musical Arts)

Band Director/Teacher

651-696-3314


Tyler Zastrow

Advancement

Associate

651-696-3382