Distinguished Student Award

The "Student of the Month Award" has been renamed the Distinguished Student Award.

Teachers nominate students in recognition of their effort, attitude, and success in their area of study. The award is now announced at the end of each trimester.

Recognizing Distinguished Students

Students names are posted on a bulletin board outside the Main Office, a certificate and letter are sent home, and students are invited to a donut breakfast.

2018-19

Congratulations to the following students for their hard work during Trimester Two in 2018-19.

Olivia Amann '20 Algebra II
Dominic Anderson '22 French 101
Gwyneth Arlandson '21 Honors English 10
Mary Cecilia Arvidson '19 Honors English 10
Morgan Bailie '22 French 101
Nicholas Ball '19 JROTC LET 4
Olivia Bardine '20 US Literature & Composition
Claudia Blau '22 Geometry Honors
Maria Blohowiak '21 Jesus of History, Christ of Faith
Olivia Boehm '21 Algebra II
Alexis Bonfe '21 AP US History
Katherine Burke '19 Ceramics VII Independent Study
Samantha Burrows '20 AP English & Composition
Samantha Burrows '20 Pep Band
Astrid Busse '21 CP US History
Charles Casper '19 Senior Seminar
Jessica Castillo '22 Algebra I
Andy Chestovich '22 Values Period 1/2
Sophie Clausen '20 Advanced Algebra II
Sophie Clausen '20 French 303H
Alis Coronado '22 Values Period 7/8
Emma Coty '22 Drawing I/Art Club
Victor Cox '19 Ceramics III
Grace Coyle '20 AP English & Composition
Nicholas Coyle '22 Values Period 7/8
Sarah Craighead '22 Values Period 7/8
Anamaria Cullen '20 AP English & Composition
William Davs '22 Honors Science & Engineering
Kiera DeGroot '20 Honors US Literature & Compostion
Sarah Diamond '21 CP US History
William Domier '20 AP English & Composition
William Domier '20 JROTC LET 3
Martha Enestvedt '21 Jesus of History, Christ of Faith
Tatum Evans '21 Honors Biology
Marie Evenson '21 Pep Band 
Laura Evenson '22 Values Period 7/8
Kesey Fajardo Zentella '21 Honors English 10
Aimee Fiedler '22 Honors Algebra II
Aimee Fiedler '22 Honors Science & Engineering
Aimee Fiedler '22 Values Period 7/8
Drew Fisher '22 Honors Algebra II
Quintin Fitzgerald '19 English 12
Allen Fleming '21 French 201
Avery Fowler '21 AP US History
Clare Friar '22 Drawing I/Art Club
Kathryn Fritz '22 Algebra I
Kathryn Fritz '22 French 101
Cormac Gannon '19 Ceramics III
Olivia Goddard '22 Honors Algebra II
Audrey Graham '22 Pep Band 
Maximilian Guyott '21 French 201
Nicholas Guzik '21 CP US History
Sean Hashel '21 Pep Band
Ellen Haugh '19 English 12 
Hanna Hausmann '20 French 303H
Ronan Heal '21 Honors English I0
Samuel Hernandez '20 US Literature & Composition
Jimmy Huang '21 Painting I
Sydney Jackson '20 Advanced Algebra II
Stephen Jackson '19 English 12
Anna Jaeschke '22 Pep Band
Daniel Johnson '21 AP US History
Rebecca Johnson '21 CP US History
Karina Keis '22 Pep Band
Bridget Kelly '22 Values Period 1/2 
Madelynne Kestner '21 College Prep Biology
Julianna Klein '22 Pep Band
Michael Langevin '21 CP US History
Emma Larkin '21 English 10
Emma Larkin '21 Jesus of History, Christ of Faith
Xuan An Le '21 English 10
Connor Lee '21 Jesus of History, Christ of Faith
Jacques Lewis '20 Advanced Algebra II
Kenna Lexau '20 AP English & Composition
Leah Li '22 Values Period 1/2 
Lauren Loeffler '21 Honors Algebra II
Jessica Lutmer '21 Pep Band
Carmella McGee '21 AP US History
Naomi Mekonnen '21 Jesus of History, Christ of Faith
James Morrison '22 Values Period 1/2 
Zachary Mutzel '19 AP Calculus AB
Nathan Muetzel '22 Honors Algebra II
Margaret Musolf '20 AP English & Composition
Margaret Musolf '20 JROTC LET 3
Alexander Nelson '22 Values Period 7/8
Alexander Ngo '21 AP US History
Ethan Overland '19 JROTC LET 4
Elizabeth Paterson '20 AP Chemistry
Elizabeth Paterson '20 Honors Analysis
Thomas Phythian '21 English 10
Neil Prange '21 Honors English 10
Joseph Pribyl '19 Ceramics III
Anabel Pritchard '22 Values Period 1/2 
Alexandra Prodoehl '22 French 201
Daniel Rueter '21 Honors Algebra II
Zoe Schearer '20 AP English & Composition
Maura Schutz '22 Pep Band
Michael Schwantes '20 Living by Chemistry
Cecilia Shearon '21 French 201
Cecilia Shearon '21 Pep Band
Mary Grace Shearon '19 Pep Band
Charlie Soltis '19 Senior Ceramics TA
Allison Sowatzka '22 Painting I
Ryan Spears '21 Independent Study Math
Jonathan Stahley '19 Senior Seminar
Max Taft '22 Pep Band
Joshua Taylor '22 Values Period 7/8
Travis Teeter '20 Honors US Literature & Composition
Luna Tekie '22 Honors Algebra II
Andrew Theisen '19 Ceramics VIII Independent Study
Zhenzhou Tian '21 Academic Reading and Writing 1
Catherine Tracy '21 Sacred Scripture 
Vy Tran '19 AP Calculus BC
Anthony Underwood '20 Living by Chemistry
Ella Wackman '22 Advanced Geometry
Christopher Walsh '20 US Literature & Composition
Ian Walworth '21 Jesus of History, Christ of Faith
Vincent Wei '21 Academic Reading and Writing 1
Vincent Wei '21 CP US History
Vincent Wei '21 Honors Algebra II
Vincent Wei '21 Honors Algebra II
Charles Wells '22 Pep Band
Ian Weninger '19 JROTC LET 4
Glenna Wethington '21 AP US History
Kieran White '21 Honors English 10
Brian Williams '19 Spanish 503 onors
Sean Xiong '21 Sacred Scripture 
Anna Zastrow '22 Pep Band