JROTC Awards

2019-20 Diamond Promotions

The 2019 Diamond Promotions were announced on October 25. 

Brigande Commander: Cadet Colonel William Burke

Deputy Brigade Commander: Cadet Lieutenant Colonel Margaret Musolf

Brigade Executive Officer: Cadet Lieutenant Colonel William Domler

Brigade S1, Personnel: Cadet Major Monica Calkins

Brigade S2, Information: Cadet Major Andrew Domler

Brigade S3, Operations and Training: Cadet Lieutenant Colonel Christian Strommen

Brigade S4, Logistics: Cadet Major Elizabeth Dougherty

Brigade S5, Communications: Cadet Major Johnathan Anderson

Band Major: Cadet Major Thomas Zastrow

Commander, 1st Battalion: Cadet Lieutenant Colonel Maxwell Karas

1st Battalion Executive Officer: Cadet Major Darby Anderson

Commander, 2nd Battalion: Cadet Lieutenant Colonel Jack Patwell

2nd Battalion Executive Officer: Cadet Major Alexander Heer

Commander, 3rd Battalion: Cadet Lieutenant Colonel Elias Brotman

3rd Battalion Executive Officer: Cadet Major Nickolas Owsley

3rd Battalion S3, Operations and Training: Cadet Major Simon Baumberger

 

2019-20 Twilight Parade Award Recipients

These awards are presented during the spring Twilight Parade. College ROTC scholarships are also announced. The evening ends with the traditional chain of command from seniors to juniors.

UNITED STATES ARMY CADET COMMAND SUPERIOR CADET AWARD
ELLIE DOUGHERTY
SEAN XIONG
IZZY LAUER
ISABELLA KEATING
 
SONS OF THE AMERICAN REVOLUTION  LEADERSHIP AWARD
JACK PATWELL
 
SONS OF THE AMERICAN REVOLUTION CITIZENSHIP 
SEAMUS DOUGHERTY
 
SONS OF UNION VETERANS OF THE CIVIL WAR 
ADAM KOENIG
 
DAUGHTERS OF THE AMERICAN REVOLUTION
MONICA CALKINS
 
AMERICAN LEGION SCHOLASTIC EXCELLENCE
CHRISTIAN STROMMEN
CHARLIE LINDELL
ADAM SEWICH
 
AMERICAN LEGION MILITARY EXCELLENCE
DARBY ANDERSON
ZACH STEIGUAF
DAN UMLAND
 
MILITARY OFFICERS ASSOCIATIONS OF AMERICA 
ELI BROTMAN
 
RESERVE OFFICERS ASSOCIATION
MAX CHRISTENSON
 
VETERANS OF FOREIGN WARS LEADERSHIP
STEPHEN JOHNSON
ALEX NGO
AVERY CAVANAUGH
 
AMERICAN VETERANS ASSOCIATION 
BEN KIMLINGER
 
ASSOCIATION OF THE US ARMY 
BRIAN WILLEMS
 
MILITARY ORDER OF THE PURPLE HEART 
KIERAN WHITE
 
DAUGHTERS OF THE AMERICAN COLONISTS 
RYLIE CORMELL
 
NATIONAL SOJOURNERS ASSOCIATION 
KARINA KEIS
 
USMC SCHOLASTIC EXCELLENCE
MAX GUYOTT
 
USMC DISTINGUISHED ATHLETE
MARTHA ENESTVEDT
RYAN GAINER
 
MN SOCIETY DAUGHTERS OF 1812 
MARGARET MUSOLF
 
JROTC CITIZENSHIP AWARD  
ALEX HEER
SAM ANDRZEJEK
NATASHA KRIEGER
EMERY BRATHWAITE
 
RAIDER BRIGADE ACADEMIC EXCELLENCE
EMMETT SEXTON
VALERIE KRINKE
HOLDEN SAUMWEBER
 
RAIDER BRIGADE MILITARY EXCELLENCE
CHARLIE THUENTE
CHRISTIAN PORNSCHLOEGL
STEPHEN XIONG
 
RAIDER BRIGADE SERVICE EXCELLENCE AWARD
ANDREW DOMLER
HENRY VOTEL
SAMANTHA PIZINGER
AYDEN BURKE
 
WILLIAMS BROTHERS SCHOLARSHIP
SAM SCHWEDA
VALERIE KRINKE
HUGH BURDA